Chełmski Klub Sportowy Chełmianka bez wątpienia przechodzi do historii lubelskiej piłki nożnej. Drużyna trenera Artura Bożyka po raz trzeci z rzędu zdobyła Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. W środowym finale świeżo upieczony beniaminek III ligi gładko pokonał Orlęta Radzyń Podlaski 3:0 (1:0). Gole dla chełmskiego zespołu zdobyli zawodnicy – wychowankowie klubów z okręgu chełmskiego: Michał Budzyński (Włodawianka), Przemysław Banaszak (Hetman Żółkiewka) i Daniel Chariasz (Jedynka Krasnystaw).

Puchar Polski

Finałowy mecz zgromadził na trybunach chełmskiego stadionu blisko 1000 widzów. Nie zabrakło władz miasta z prezydent Agatą Fisz i wiceprezydentem Stanisławem Mościckim na czele. Obecny był również niemal cały zarząd Lubelskiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Zbigniewem Bartnikiem.

Chełmianka rozpoczęła spotkanie w swoim stylu, czyli od pierwszego gwizdka sędziego ruszyła na rywala. Już w 5 min. po ładnej akcji Hubert Kotowicz miękko wrzucił piłkę pod bramkę Orląt, a Michał Budzyński „szczupakiem” zdobył prowadzenie dla gospodarzy. Goście odpowiedzieli groźną akcją Krystiana Putona, ale Damian Drzewiecki był na posterunku. W ciągu kilku minut Chełmianka stworzyła sobie dwie stuprocentowe okazje strzeleckie. Najpierw bardzo ładnym podaniem popisał się Aleksiej Prytuliak, wypuszczając w „uliczkę” Przemysława Banaszaka. Młody napastnik gospodarzy będąc w sytuacji sam na sam z bramkarzem Orląt posłał piłkę obok słupka. Drugą okazję wypracował sobie Mateusz Kompanicki. Wbiegł z piłką w pole karne, zwiódł rywala, ale strzelił prosto w bramkarza. Goście grali nieco lepiej w środku pola, dążyli do zmiany wyniku, ale stuprocentowych sytuacji nie stwarzali. Groźnie zrobiło się jedynie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, kiedy to piłka przeszła obok obrońców i tuż przy słupku opuściła pole gry. Był też strzał z dystansu, ale zbyt słaby, by zaskoczył dobrze dysponowanego Drzewieckiego. Chełmianka chciała jeszcze do przerwy strzelić drugiego gola, jednak dogodnych sytuacji nie miała.

W drugiej połowie bliski podwyższenia wyniku był Budzyński, lecz nie zdążył do piłki zagranej w kierunku bramki. Szybszy okazał się golkiper Orląt. Goście między 55, a 65 minutą częściej byli przy piłce i zaczęli poważniej zagrażać Drzewieckiemu. Pierwszy sygnał do ataku dał Puton, którego strzał chełmski bramkarz bez problemów złapał w ręce. Gorąco pod bramką gospodarzy zrobiło się w 62 min. Wtedy to najpierw poprzeczka, a następnie słupek uratowały Chełmiankę przed utratą gola. W dogodnej okazji znalazł się też Mateusz Olszak, ale szybki powrót i świetne zachowanie w defensywie Michała Wołosa sprawiły, że napastnik gości nie mógł oddać strzału. Niewykorzystane przez przyjezdnych stuprocentowe sytuacje do zdobycia bramki spowodowały, że chełmianie zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że bez drugiego gola, trudno będzie utrzymać korzystny wynik do ostatniego gwizdka sędziego. Swoje szanse mieli Kompanicki i Daniel Chariasz. Ale dopiero w 85 min. gospodarze przeprowadzili zabójczy kontratak. Kompanicki dograł do Damiana Kopruchy w pole karne, ten strzelił, lecz bramkarz odbił piłkę, dopadł do niej Banaszak i trafił do siatki. Orlęta w ostatniej minucie doliczonego czasu dobił Chariasz. Akcję rozpoczął w środku pola Paweł Uliczny. W swoim stylu przerzucił piłkę na prawą stronę, Damian Falisiewicz dośrodkował, a niepilnowany w szesnastce Chariasz ustalił wynik spotkania.

Po zakończonym spotkaniu obie drużyny odebrały medale, Orlęta – srebrne, Chełmianka – złote. Z kolei Michał Wołos, kapitan chełmskiego zespołu, wzniósł do góry okazały Puchar, który wręczyli prezydent Chełma Agata Fisz i prezes LZPN, Zbigniew Bartnik.

Mecz finałowy był też doskonałą okazją do zaprezentowania po raz pierwszy oficjalnego hymnu ChKS Chełmianka, „Chełmska Husaria, naprzód!”. Jego autorami są Mariusz Matera i Marcin Tywoniuk. Utwór spodobał się chełmskiej publiczności i będzie grany przed każdym meczem Chełmianki na stadionie miejskim.

ChKS CHEŁMIANKA – ORLĘTA RADZYŃ PODLASKI 3:0 (1:0)

1:0 – Budzyński (5), 2:0 – Banaszak (85), 3:0 – Chariasz (90+5).

ChKS: Drzewiecki – Falisiewicz, Wołos, Niewęgłowski, Kwiatkowski, Kotowicz (46 Uliczny), Kobiałka, Prytuliak (74 Koprucha), Budzyński (67 Chariasz), Banaszak, Kompanicki.