Zarząd Chełmskiego Klubu Sportowego Chełmianka podjął decyzję, że dwa mecze III ligi, jakie chełmski zespół ma rozegrać w roli gospodarza, odbędą się na… sztucznej płycie w Lubartowie. Chodzi o pojedynki z Wisłą Sandomierz 28 lutego i Stalą Kraśnik 14 marca. W ten sposób klubowi działacze chcą oszczędzić murawę Stadionu Miejskiego w Chełmie, pokrytą obecnie grubą warstwą zmrożonego śniegu.

– Zdecydowanie wolelibyśmy oba te mecze rozegrać w Chełmie, najlepiej jeszcze z udziałem stęsknionych za piłką nożną miejscowych kibiców – mówią działacze Chełmianki. – Wszyscy jednak widzimy, jaka jest pogoda, ile śniegu spadło w ostatnim tygodniu. Runda rewanżowa rozpocznie się 27/28 lutego. Patrząc na długoterminową prognozę pogody, nie ma żadnych szans, aby do tego czasu śnieg stopniał. Nawet gdybyśmy postarali się usunąć go z murawy, gra na zmrożonej płycie grozi po pierwsze kontuzjami, a tych nie chcemy, bo już kilka w drużynie mamy, a po drugie całkowitym zniszczeniem nawierzchni boiska. A w rundzie rewanżowej mamy do zorganizowania, jako gospodarz, aż jedenaście spotkań! Dlatego chcemy uchronić płytę Stadionu Miejskiego przed dewastacją, żebyśmy mogli na niej rozegrać kolejne mecze. Przypomnijmy, że jeszcze nigdy trzecia liga tak wcześnie nie rozpoczynała rundy rewanżowej, ale w poprzednich latach w każdej rundzie było do rozegrania 17 kolejek, a w bieżącym sezonie aż 21!

O zorganizowanie dwóch pierwszych pojedynków Chełmianki w roli gospodarzy na sztucznym boisku wnioskował sztab szkoleniowy drużyny. – Zgodziliśmy się z argumentami naszych trenerów, bo widzimy, co się dzieje za oknem. Murawa stadionu w Chełmie, niestety, i tak nie należy do najlepszych w tej lidze, na co skarżyły się niemal wszystkie drużyny, które tutaj jesienią z nami grały. Żeby ją oszczędzić i nie doprowadzić do dalszej dewastacji, gro treningów zorganizowaliśmy w Lublinie, wynajmując boisko. Obecnie też trenujemy na sztucznym boisku w Lublinie, zaś sparingi rozgrywamy w innych miastach: w Zamościu, Świdniku, Lubartowie i z utęsknieniem czekamy na sztuczne, pełnowymiarowe boisko w Chełmie – podkreślają klubowi działacze.

Wybór padł na oddalony o około 90 km od Chełma Lubartów. – Dlaczego właśnie Lubartów? Musimy pamiętać, że boisko powinno być jeszcze zweryfikowane i zatwierdzone do III ligi przez Lubelski Związek Piłki Nożnej – tłumaczą działacze Chełmianki. – Infrastruktura w Lubartowie wydaje się spełniać minimalne warunki, o jakich mówi podręcznik licencyjny III ligi. W pobliżu są szatnie z pełnym węzłem sanitarnym, parking, boisko jest też odpowiednio ogrodzone. Ponadto jest to jeden z najnowszych obiektów w naszym województwie, a sama nawierzchnia należy do najlepszych, o czym mogliśmy się przekonać choćby w ostatnią sobotę podczas gry kontrolnej z Lewartem Lubartów.

W Lubartowie piłkarze Chełmianki zmierzą się z Wisłą Sandomierz i Stalą Kraśnik. Pierwsze ze spotkań, w ramach inauguracyjnej kolejki, odbędzie się w niedzielę 28 lutego, a drugie 14 marca, również w niedzielę. Początek obu meczów o godz. 12.00. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, pojedynki zostaną rozegrane bez udziału kibiców. Z obu tych spotkań Chełmianka przeprowadzi transmisję na żywo w Internecie.

Chełmianka na Stadion Miejski w Chełmie planuje wrócić w piątej serii spotkań, kiedy to zmierzy się z liderującą Wisłą Puławy. Ten mecz został zaplanowany na sobotę 27 marca, godz. 15.00. – Mamy nadzieję, że warunki pogodowe pozwolą nam już w tym terminie zagrać w Chełmie. Liczymy też bardzo na to, że do tego czasu obostrzenia zostaną poluzowane i nasz zespół w bardzo atrakcyjnym starciu z prowadzącą w tabeli Wisłą będą wspierać z trybun kibice – dodają działacze Chełmianki.

Chełmska drużyna na własnym stadionie zmierzy się jeszcze z: Orlętami Radzyń Podlaski (w sobotę 10 kwietnia o godz. 16.00), Stalą Stalowa Wola (w niedzielę 18 kwietnia o godz. 15.00), Avią Świdnik (w środę 28 kwietnia o godz. 17.00), KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (w sobotę 8 maja o godz. 17.30), Jutrzenką Giebułtów (w środę 19 maja o 17.30), Hetmanem Zamość (w sobotę 29 maja o 17.30), z Podhalem Nowy Targ (w środę 2 czerwca o 17.30) i Lewartem Lubartów (w sobotę 12 czerwca o 17.30).