29 listopada 2022

Chełmianka Chełm

Oficjalna Strona

Koniec pucharowej przygody…

4 min read

Nie tak miał wyglądać mecz rundy wstępnej piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu PZPN, pomiędzy ChKS Chełmianka a Olimpią Zambrów. Sędzia główny spotkania Marcin Szrek swoimi kontrowersyjnymi decyzjami, m.in. uznaną bramką na 1:1 strzeloną ze spalonego, zepsuł widowisko. Chełmianka kończyła mecz w „ósemkę”. Do kolejnej rundy awansowała Olimpia.

Sędzia Szrek z Kielc poprawnie prowadził zawody do 68 min., choć w pierwszej połowie pokazał żółtą kartkę Mateuszowi Krzyżakowi za faul, a kilka minut później, za identyczne przewinienie zawodnika Olimpii, kary indywidualnej niestety, nie zasostował. Ale o tych dwóch decyzjach za kilka dni zapewne nikt nie będzie pamiętał, choć miały one wpływ na dalszy przebieg meczu. Na długo natomiast w pamięci kibiców Chełmianki pozostaną werdykty sędziego Szreka z drugiej połowy meczu i dogrywki. W 68 min. goście zdobyli wyrównującego gola, jednak strzelec Karol Buzun był na ewidentnym spalonym. Sędzia tłumaczył podobno zawodnikom, że piłka odbiła się od nóg jednego z graczy Chełmianki i dopiero trafiła do piłkarza Olimpii, dlatego spalonego nie odgwizdał… Tak czy owak, w momencie podania Buzun był na widocznym spalonym. Na początku dogrywki Szrek pokazał drugą żółtą kartkę Krzyżakowi i w konsekwencji czerwoną. Kara może i należała się, ale zastanawiające jest, czemu arbiter za podobne przewinienia nie pokazywał żółtych kartoników gościom z taką częstotliwością, co gospodarzom?! W 100 min. Szrek znów wyprowadził z równowagi zawodników gospodarzy i kibiców. Najpierw odgwizdał urojony faul Przemka Banaszaka, który czysto odebrał piłkę przeciwnikowi. Po wrzutce z wolnego w pole karne, piłka odbiła się od ręki jednego z piłkarzy Chełmianki i sędzia wskazał na jedenasty metr. Czy było to zagranie, po którym sędzia powinien podyktować karnego? Zapewne wielu arbitrów nakazałoby grać dalej, ale nie Marcin Szrek. Po golu na 1:2 (niewiele brakowało o Kijańczuk obroniłby strzał z 11 metrów) nerwowo nie wytrzymał Przemek Kwiatkowski i za krytykę decyzji sędziowskich, dostał dwie żółte i czerwoną kartkę. Mimo niekorzystnego wyniku, gry w „dziewiątkę” Chełmianka jeszcze wierzyła w zmianę rezultatu. W drugiej połowie dogrywki Olimpia wykorzystała grę w przewadze i zdobyła trzeciego gola. W samej końcówce drugi żółty kartonik zobaczył Łukasz Sękowski i z czerwoną kartką musiał udać się do szatni.

Pierwsza część spotkania, przynajmniej do 30 minuty, w wykonaniu Chełmianki była bardzo spokojna. Zawodnicy przede wszystkim koncentrowali się na realizacji założeń taktycznych, sporadycznie podchodząc pod pole karne Olimpii. W 35 min. goście po błędzie miejscowych w rozegraniu piłki wyszli z kontrą i przed utratą bramki Chełmiankę uratował słupek. W odpowiedzi po ładnej akcji Damian Koprucha minimalnie przestrzelił.

Początek drugiej połowy należał do chełmskiego zespołu. W 58 min. kapitalnym podaniem do Michała Budzyńskiego popisał się Michał Kobiałka. Wychowanek Włodawianki wyszedł na pozycję i mimo asysty dwóch rywali, płaskim strzałem posłał piłkę do siatki w długi róg bramki Olimpii. Wydawało się, że Chełmianka ma mecz pod kontrolą. I miała, ale tylko do momentu, gdy sędzia liniowy postanowił „asystować” przy bramce na 1:1, nie sygnalizując spalonego.

Awans do pierwszej rundy Pucharu Polski był w zasięgu ręki. Zespół Chełmianki, budowany od nowa, zagrał poprawnie, ambitnie, zawodnicy walczyli przez pełne 120 minut. Na boisku nie było dwóch pozyskanych graczy, Pawła Jabkowskiego i Daniela Chariasza. Nie wystąpił też Rafał Krupski, który wzmocnił chełmską drużynę kilka dni temu. Obaj są po urazach i trener Bożyk wolał nie ryzykować. Gdyby nie sędziowskie kontrowersyjne decyzje, kto wie, czy Olimpia strzeliłaby wyrównującego gola, bo goście cały mecz grali w jedenastu. Na ławce rezerwowych mieli tylko drugiego bramkarza. Chełmianie schodzili do szatni ze spuszczonymi głowami, niektórzy z łzami w oczach. – Dzisiejszy mecz dla moich zawodników był bardzo wartościowy, zebraliśmy nowe doświadczenie – mówił po spotkaniu Artur Bożyk. – Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami narodzin nowej drużyny. Zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego dziś się sprawdziła. Dużo dało nam 4-dniowe zgrupowanie w Zwierzyńcu, na którym chłopcy mieli możliwość zintegrować się.

CHEŁMIANKA Chełm – OLIMPIA Zambrów 1:3 (1:1, 0:0) po dogrywce

1:0 – Budzyński (58), 1:1 – Buzun (68), 1:2 – Biel (100 karny), 1:3 – Grzybowski (108).

Chełmianka: Kijańczuk – Kwiatkowski, Sękowski, Krzyżak, Greguła (85′ Greguła), Fornal, Kobiałka, Uliczny, Kotowicz (64′ Jodłowski), Budzyński, Koprucha (69′ Banaszak).

Olimpia: Czapliński – Buzun, Piłatowski, Gołaszewski, P. Jastrzębski, Biel, Kuczałek, Fedorowicz (118′ Kapica), Grzybowski, Kotus, M. Jastrzebski

Widzów: około 500, sędziował Marcin Szrek (Kielce).

Żółte kartki: Krzyżak x2, Sękowski x2, Kobiałka, Kwiatkowski x2, Kijańczuk, Jodłowski (Chełmianka) – Grzybowski, Buzun (Olimpia)

Czerwone kartki: Krzyżak (93 min.), Kwiatkowski (101 min.), Sękowski (118 min.) – wszystkie za dwie żółte.