6 grudnia 2022

Chełmianka Chełm

Oficjalna Strona

Chełmianka ruszyła z przygotowaniami

5 min read

Po blisko dwumiesięcznej przerwie trzecioligowy zespół Chełmianki wznowił przygotowania do rundy rewanżowej w sezonie 2018/2019. Podopieczni Artura Bożyka będą trenować w Chełmie oraz na sztucznej nawierzchni w Lublinie. Rozegrają co najmniej siedem meczów kontrolnych. Kadra drużyny ma być uzupełniona o kilku zawodników. Inauguracja piłkarskiej wiosny nastąpi 9 marca. Biało-zieloni na początek zmierzą się w Nowym Targu z miejscowym Podhalem.

Piłkarze Chełmianki po niespełna dwumiesięcznej przerwie pierwszy raz spotkali się w ubiegły czwartek 10 stycznia. Na ten dzień trener Artur Bożyk wyznaczył testy wydolnościowe.

– Przede wszystkim chciałem zobaczyć, jak zawodnicy przepracowali ostatni miesiąc – mówi szkoleniowiec. – Każdy z nich dostał plan ćwiczeń do wykonania. Zawodnicy mieli odpocząć trzy tygodnie i wziąć się do pracy. Chodziło nam o to, by sprawnie rozpocząć okres przygotowawczy. Z wyników testów ogólnie jestem zadowolony, jedni wypadli bardzo dobrze, inni poprawnie. Widać jednak było, że poważnie podeszli do zadań, a o to w tym wszystkim chodziło.

W piątek 11 bm. Chełmianka trenowała w Miejskiej Hali Sportowej, dzień później zawodnicy spotkali się na sztucznym boisku w Lublinie. – Wzorem lat ubiegłych dwie, czasami trzy jednostki w tygodniu będziemy organizować na sztucznej płycie. Takie boisko pomaga w przygotowaniu się do sezonu, tym bardziej, że pierwszy ligowy mecz przyjdzie nam rozegrać właśnie na boisku ze sztuczną nawierzchnią – wyjaśnia Artur Bożyk.

W poniedziałek 14 bm. zawodnicy dostali wolne na odpoczynek, a od wtorku znów zabierają się do pracy. – W okresie przygotowawczym mamy ambitny plan do zrealizowania. Zawodnicy wiedzą, że muszą wykonać określoną pracę, by wytrzymać trudy całego sezonu, nie tylko rundy wiosennej. Chełmianka od lat słynęła z dobrego przygotowania fizycznego i kondycyjnego, i myślę, że w tym roku będzie podobnie. Mamy nadzieję, że ominą nas kontuzje, bo z tym mamy największy problem – podkreśla prezes klubu, Grzegorz Gardziński.

Z Chełmianką przygotowań nie wznowili leczący długie urazy Michał Maliszewski i Dawid Niewęgłowski. Po zabiegu jest też Piotr Kożuchowski, którego wiosną nie zobaczymy na boisku. Pod koniec stycznia treningi rozpoczną: Piotr Chodziutko, Przemysław Koszel i być może Paweł Jabkowski. Na uraz kostki u nogi narzeka Michał Budzyński, który powinien niebawem dołączyć do zespołu. Pozostali zawodnicy są do dyspozycji trenera Bożyka. 

– W bieżącym tygodniu nie będzie trenował z nami jedynie Mateusz Kompanicki – wyjaśnia prezes Gardziński. – Zawodnik dostał zaproszenie z pierwszoligowej Puszczy Niepołomice na udział w testach. Wyraziliśmy zgodę, by Mateusz pojechał i sprawdził się. Zresztą w grudniu był w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Strzelił jesienią 10 goli, co nie uszło uwadze klubów z I i II ligi. Nie będziemy przed nikim zamykać drogi do rozwoju, bo Chełmianka dla młodych, perspektywicznych i ambitnych graczy ma być trampoliną do wyższych lig. Z drugiej jednak strony nie pozwolimy, by zawodnicy wyjeżdżali testować się gdy przygotowania ruszą już pełną parą. To jest początek treningów, dlatego „Kompan” został pozwolenie z klubu na tygodniowy wyjazd. Czy dojdzie do transferu? Zawodnik ma z klubem ważną umowę do czerwca 2020 roku. Jest w niej też zapis o kwocie odstępnego. Zresztą nie tylko Puszcza jest zainteresowana Mateuszem. Dostajemy telefony również z innych klubów z I i II ligi. Po cichu jednak mamy nadzieję, że nasz kapitan zostanie z nami na przynajmniej rundę wiosenną – dodaje G. Gardziński.

Kadra zespołu Chełmianki w zimowej przerwie ma być uzupełniona. Są w niej najzdolniejsi juniorzy: Jakub Szymkowiak, Paweł Wójcicki i Jakub Jodłowski. Ostatnio z drużyną trenowali też zdolny 16-latek Dawid Salewski oraz Damian Jabłoński. Sztab szkoleniowy i zarząd bardzo liczy na rozwój piłkarskich młodych graczy, wychowanków Niedźwiadka Chełm. Oni będą jednak stanowić o sile drużyny juniorów starszych Chełmianki, która awansowała do makroregionalnej ligi juniorów.

– Ci chłopcy trenują z pierwszą drużyną, ale przed nimi jeszcze wiele pracy – tłumaczy Piotr Stępień, wiceprezes klubu ds. sportowych. – Jeżeli będą systematycznie trenować, już niebawem możemy mieć z nich wiele pożytku. Na pewno dostaną swoje szanse gry w meczach kontrolnych w zespole seniorów. Patrząc jednak na liczbę kontuzjowanych zawodników, musimy poszerzyć kadrę trzecioligowej drużyny i pozyskać kilku doświadczonych graczy do ataku, obrony, środka pomocy i drugiego bramkarza, z którym o miejsce między słupkami będzie rywalizował Damian Drzewiecki Z kilkoma piłkarzami, będącymi w kręgu naszych zainteresowań, jesteśmy w kontakcie, lada dzień powinniśmy już dokonać pierwszego transferu. Na środowy trening przyjedzie najprawdopodobniej nowy bramkarz, który będzie się u nas testował, rozegra z nami dwa, trzy sparingi i wtedy zadecydujemy o jego przyszłości. Wiemy, że czeka nas ciężka wiosna, mamy 21 punktów, rywale nie próżnują, wzmacniają się, zatem walka o utrzymanie się w III lidze będzie zacięta do ostatniej kolejki. Naszym celem jest zajęcie bezpiecznego miejsca, które zapewni nam grę w trzeciej lidze na kolejny sezon. Dalej jesteśmy w trakcie budowy zespołu, pamiętajmy, że mamy młodych zawodników, najstarsi gracze to rocznik 1993. Trenujemy w pełnym spokoju, koncentrujemy się na przygotowaniach, mamy wsparcie ze strony miasta, co jest bardzo ważne – dodaje P. Stępień.

Chełmianka w okresie przygotowawczym rozegra kilka sparingów. Gry kontrolne rozpocznie od meczu z Górnikiem w Łęcznej (30 stycznia). Następnie 2 lutego w Lublinie zmierzy się z Lublinianką, 9 lutego zagra w Radomiu z tamtejszą Bronią, 20 lutego w Lubartowie dojdzie do pojedynku z Orlętami Radzyń Podlaski, 23 lutego podopieczni Artura Bożyka zagrają w Białej Podlaskiej z miejscowym Podlasiem, a 2 marca, na tydzień przed inauguracją rozgrywek III ligi, chełmianie rozegrają w Lublinie dwa sparingi z Sokołem Konopnica i Garbarnią Kurów. 

Runda wiosenna rozpocznie się 9 marca. Chełmianka w Nowym Targu zmierzy się z Podhalem, z którym u siebie wygrała 2:1. Była to jedyna porażka górali w rundzie jesiennej. Tydzień później zespół trenera Bożyka zaprezentuje się chełmskiej publiczności w spotkaniu przeciwko Wólczance Wólka Pełkińska. Szczegółowy terminarz meczów III ligi w Chełmie podamy do końca stycznia. Wiele wskazuje na to, że drużyna Chełmianka swoje spotkania w roli gospodarza będzie rozgrywała w soboty i środy. Z kolei 27 marca w półfinale Pucharu Polski na szczeblu ChOZPN Chełmianka zmierzy się w Krasnymstawie ze Startem.

Przygotowania rozpoczęli również juniorzy starsi i juniorzy młodsi Chełmianki. O nich napiszemy wkrótce.