29 listopada 2022

Chełmianka Chełm

Oficjalna Strona

Chełmianka podziękowała trenerowi Bożykowi

3 min read

W ubiegłą sobotę, po przegranym meczu z KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim, zarząd Chełmskiego Klubu Sportowego Chełmianka podjął decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem Arturem Bożykiem i rozwiązaniu z nim umowy. Nazwisko nowego szkoleniowca mamy poznać w ciągu najbliższych kilku dni.

W sobotę 19 bm., godzinę po zakończeniu meczu w Ostrowcu Świętokrzyskim, zarząd poinformował o zakończeniu współpracy z trenerem pierwszej drużyny Arturem Bożykiem.

Chełmianka w tym sezonie wygrała tylko jedno spotkanie z Orlętami Radzyń Podlaski, 24 sierpnia. W ostatnich ośmiu meczach zespół zdobył natomiast zaledwie trzy punkty. Chełmianka rozczarowała głównie w spotkaniach z Wólczanką Wólka Pełkińska, Wisłoką Dębica, czy w pierwszej połowie meczu z Podlasiem Biała Podlaska. Fatalny występ drużyny do przerwy w meczu z KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim, w której Chełmianka straciła trzy gole, dopełnił czary goryczy.

O tym, że prowadzony przez trenera Bożyka zespół potrafi grać w piłkę, kibice mogli przekonać się podczas pucharowej konfrontacji ze Zniczem Pruszków, kiedy to zawodnicy do 120. minuty walczyli z olbrzymim zaangażowaniem i poświęceniem. W meczach ligowych grali natomiast w kratkę. Pierwsze połowy należały do bardzo słabych, w drugich, poza meczem z Wisłoką, gdzie przez 90 minut grała poniżej oczekiwań, drużyna prezentowała się już dużo lepiej, ale nie była już w stanie uzyskać korzystnego wyniku w postaci zwycięstwa.

Nieubłagane są też statystyki. W ostatnich 39 meczach ligowych, rozegranych w ciągu ostatniego roku, Chełmianka odniosła zaledwie 5 zwycięstw, zanotowała 12 remisów i poniosła aż 22 porażki. Bilans bramkowy 37-67. Na 117 możliwych do zdobycia punktów w tych spotkaniach zespół wywalczył zaledwie 27 oczek…

Artur Bożyk pracował w Chełmiance przez 2 749 dni, czyli przez 7 lat, 6 miesięcy i 9 dni. To swoisty rekord, był najdłużej pracującym szkoleniowcem w klubie licząc od ekstraklasy do III ligi. Do Chełmianki przyszedł 10 kwietnia 2012 roku. Poprowadził pierwszy zespół w 256 meczach ligowych, w tym w 34 na szczeblu IV ligi i w 222 w III lidze oraz w 37 spotkaniach Pucharu Polski. Łącznie Artur Bożyk był trenerem Chełmianki w 293 meczach o stawkę i wielu spotkaniach sparingowych. Największe jego sukcesy to czterokrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego (2015, 2016, 2017, 2019), sześciokrotny triumf w Pucharze Polski na szczeblu okręgu (2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2019), pierwszy awans w historii klubu do 1/16 finału Pucharu Polski, awans z zespołem do nowej III ligi w sezonie 2016/2017 oraz zajęcie czwartego miejsce w sezonie 2017/2018 w III lidze, najwyższego w dotychczasowej historii klubu.

Nazwisko trenera Artura Bożyka na pewno zapisze się złotymi zgłoskami w historii Chełmianki. Bez wątpienia klub pod jego wodzą osiągnął największe sukcesy. Ale coś się kiedyś zaczyna, coś się kończy… – tak zaczyna się komunikat klubu na Facebooku.

Zarząd klubu podziękował trenerowi Bożykowi za wieloletnią pracę i życzył dalszych sukcesów w karierze trenerskiej. – Na jednym z najbliższych meczów u siebie chcemy oficjalnie podziękować trenerowi za pracę w naszym klubie. Doceniamy to, co szkoleniowiec zrobił dla Chełmianki przez blisko osiem lat. Musieliśmy jednak zareagować, bo uznaliśmy, że znajdujący się w trudnej sytuacji zespół, grający poniżej oczekiwań kibiców, potrzebuje świeżego spojrzenia z zewnątrz. Mamy również świadomość wąskiej kadry, niemniej jednak ci zawodnicy, uważamy, potrafią grać w piłkę – mówią działacze chełmskiego klubu.

Kierownictwo Chełmianki informuje, że nazwisko nowego trenera pierwszej drużyny poznamy w ciągu najbliższych kilku dni.